Готуй буржуйку влітку. Які проблеми з газом і теплом можуть бути в новому зимовому сезоні. 

Агресія РФ проти України посилила ризики стабільного проходження опалювального сезону. Експерти допускають не лише віялові відключення електроенергії, а й відключення постачання природного газу в окремих регіонах.

 

В Україні повним ходом триває підготовка до воєнного осінньо-зимового періоду. Як повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, Україна, як і Європа, готується до найскладнішого опалювального сезону.

"Європа реагує на енергетичні виклики, на складність проходження опалювального сезону в зв'язку з війною в Україні та кризою, викликаною російською федерацією. Україна має запропонувати відповідь на виклики, з якими ми зіткнемося протягом осінньо-зимового періоду", — каже Денис Шмигаль.

За інформацією Мінрегіону, підготовка до опалювального сезону ведеться за планом, а стан готовності об'єктів житлового фонду вже становить 72%, теплових мереж — 74%. Також відбувається активне відновлення пошкодженої інфраструктури. За даними міністерства, Україна накопичила вже 12,6 млрд кубометрів газу та 1,89 млн тонн вугілля. А області надали комплексні плани оперативного реагування у кризових ситуаціях, які можуть виникнути під час проходження осінньо-зимового періоду.

Чи вистачить запасів газу на забезпечення тепла в українських будинках?

 

Глава "Нафтогазу" Юрій Вітренко вважає, що Україні для успішного проходження опалювального сезону до його початку необхідно закачати в підземні сховища не менше 15 млрд кубометрів газу. А Денис Шмигаль на початку червня дав завдання "Нафтогазу" довести рівень запасів до 19 млрд куб. Нещодавно в інтервʼю "НВ" Вітренко повідомив, що до середини жовтня малореально" закачати в ПГС (підземні газові сховища) 19 млрд кубів.

Це рівень, який визначив уряд, як бажаний, щоб кризовий сценарій був адекватно відображений у створенні запасу газу. Щоб ті кризові явища, які уряд припускає (навіть не прогнозує, а припускає), були враховані у відповідному балансі газу", — зазначив Вітренко.

Зараз, у серпні, у ПГС України вже приблизно 12,5 млрд кубометрів, й експерти кажуть, що закачування продовжується. Але досягти озвученого урядом обсягу справді неможливо. Проте цілком можливо, що й меншого запасу країні може вистачити для теплозабезпечення.

Менш оптимістичний Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних стратегій. За його словами, ключовим ризиком, який може вилитися гострим дефіцитом газу для населення, є ризик зупинення постачання російського газу через українську ГТС.

Навіть у селах не всі мають можливість дровами топити, ми країна, яка пройшла газифікацію. Якщо припиняється транзит російського газу, а в нас у ПГС буде 15 млрд кубометрів, то не вистачить, з горем навпіл вистачить 19 млрд кубометрів. Можуть пробувати робити віялові відключення газу, це складно, але спробувати можна — відключати газ на якийсь період. Дефіцит газу вже є", — зазначає Юрій Корольчук.

В селах не вся вероятность того, что в моей стране прошла газификация. Как будет осуществляться транзит российского газа, а у нас в ПГС будет 15 млрд кубометров, то не вистачить, а горем наполнит вистачить 19 млрд кубометров. Можно попробовать отключить отключение газа, это складно, но можно попробовать — отключить газ на этот период. Дефицит газа вже є", — зазначає Юрий Корольчук.